phaser
17 آذر 1401 - 11:43

سازمان ملل خواستار حذف تسلیحات اتمی تل‌آویو شد

مجمع عمومی سازمان ملل با صدور قطعنامه‌ای از رژیم صهیونیستی خواستار حذف تسلیحات هسته‌ای شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، مجمع عمومی سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه ای از تل آویو خواست تا تسلیحات هسته‌ای خود را کنار گذارد.

این قطعنامه با 149 رای موافق در برابر 6 رای مخالف روز چهارشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد.

نمایندگان آمریکا، کانادا، میکرونزی، پالائو و لیبریا به این قطعنامه رأی منفی دادند. همچنین 27 کشور دیگر از جمله اوکراین، هند و بسیاری از کشورهای  اروپایی به این قطعنامه رأی ممتنع دادند.

پیش از این کمیته مجمع عمومی سازمان ملل متحد با رای مثبت 152 کشور خواستار نابودی تسلیحات هسته‌ای رژیم صهیونیستی و اعمال نظارت‌های بین‌المللی بر تاسیسات اتمی این رژیم توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد

تصویب این پیش‌نویس پیشنهادی در کمیته مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شرایطی است که رژیم صهیونیستی علی‌رغم بهره‌مندی از سلاح‌های هسته‌ای هیچگاه حاضر به اعتراف رسمی به این امر نشده است. تل‌آویو همچنین در زمره معدود اعضای سازمان ملل متحد است که از امضای پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای موسوم به «ان.پی.تی» نیز خودداری کرده است.

این پیش‌نویس که به پیشنهاد مصر به کمیته مجمع عمومی ارائه شده بود با رای مثبت 152 کشور و مخالفت 5 کشور از جمله کانادا و آمریکا و همچنین رای ممتنع 24 کشور عمدتا عضو اتحادیه اروپا به تصویب رسید.

بنابر گزارش‌های منتشر شده از سوی اندیشکده‌ها و منابع خبری، با آنکه تل‌آویو سیاست «ابهام» را در قبال داشتن سلاح هسته‌ای دنبال می‌کند، اما تخمین زده می‌شود که این رژیم بین 80 الی 90 کلاهک هسته‌ای (حتی بین 200 تا 400 هم ذکر شده) داشته باشد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 901576