phaser
16 آذر 1401 - 12:45

افزایش کمک هزینه نگهداری و درمان کارکنان معلول شهرداری تهران

مدیرکل اداره‌ رفاه، تعاون و خدمات اجتماعی شهرداری تهران از واریز کمک معیشت ماهانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی به حساب معلولین شهرداری تهران خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمد بنی‌حسن در حاشیه دیدار با چند تن از کارکنان معلول شهرداری تهران روز معلول را فرصتی جهت توجه بیشتر به حقوق معلولان دانست و گفت: اگرچه در قانون حمایت از حقوق معلولان مسائلی نظیر مناسب‌سازی، خدمات ورزشی، درمانی، توانبخشی، آموزشی، کارآفرینی، اشتغال، مسکن و حمایت‌های مالیاتی، استخدامی و قضایی توجه ویژه‌ای شده است اما آنچنان که باید اجرایی نشده و همین امر معلولان را با مشکلات عدیده‌ای مواجه ساخته است.

وی معضلات و مشکلات معلولان را نتیجه بی‌توجهی و نادیده انگاشتن حقوق به حق معلولان ذکر کرد و گفت: مطابق قانون جامع حمایت از حقوق معلولان دولت موظف است جهت ایجاد فرصت‌های شغلی برای افراد معلول حـداقل سه درصد از مجـوزهای استخدامی دستگاه‌های دولتی و عمومی را به افراد واجد شرایط تخصیص دهد که این امر نه‌تنها در سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی بلکه در بخش خصوصی با بایدها و نبایدهای بی‌شماری توام بوده است.

مدیرکل رفاه، تعاون و خدمات اجتماعی شهرداری تهران یکی از موضوعات مطرح در کشورهای توسعه یافته را الزام بخش خصوصی به استخدام معلولان و جریمه سنگین افراد خاطی دانست و افزود: این درحالی است که نداشتن معلولیت در کشور اغلب جز شروط استخدامی محسوب شده و معلولان اغلب از اشتغال در بخش خصوصی که عمده مشاغل را در کشور تشکیل می‌دهد محرومند.

بنی‌حسن با بیان اینکه در خصوص معیشت و حمایت‌های اداری و استخدامی براساس ماده 27 دولت مکلف است کمک هزینه معیشت معلولان با درجه بسیار شدید و یا شدید فاقد شغل و درآمد را به میزان حداقل دستمزد سالانه تعیین و اعتبارات لازم را در قوانین بودجه سنواتی کشور منظور کند، اظهار کرد: یکی از افتخارات مدیریت شهری این است که نه‌تنها در امر استخدام معلولان پیشگام بوده بلکه مفتخر است در راستای حمایت از این قشر به معیشت آنان توجه ویژه‌ای داشته است.

وی در ادامه ابلاغ افزایش کمک هزینه نگهداری از معلولان شهرداری تهران را یادآور شد و افزود: با توجه به افزایش هزینه‌های درمان و معیشت و در راستای حمایت از معلولان، کمک هزینه نگهداری و درمان کارکنان معلول و همچنین افراد معلول تحت تکفل کارکنان شاغل در شهرداری تهران به میزان 400 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت.

مدیرکل رفاه، تعاون و خدمات اجتماعی شهرداری تهران تصریح کرد: این مبلغ با توجه به شدت و درجه معلولیت به میزان هشتصد، یک‌ میلیون و 100 و نیز یک میلیون و 400 هزار تومان تعیین شده که به صورت ماهانه به حساب کارکنان مشمول واریز می‌شود.

بنی‌حسن در پایان دامنه شمول این دستورالعمل را کارکنان معلول، همسر و فرزندان معلول تحت تکفل کارکنان شهرداری تهران اعم از ثابت و قراردادی در حوزه‌های ستادی، مناطق 22 گانه، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه و وابسته شهرداری تهران عنوان کرد و گفت: این حمایت در راستای کمک به باز توانی، نوتوانی و قادر سازی افراد معلول و همچنین ایجاد فراغت خاطر و افزایش بهره‌وری و کارایی کارکنان است که ماهانه واریز می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 900559